جراحی هارد دیسک و تعویض هد و دیسک های هارددیسک

زمانیکه به هارد دیسک ضربه وارد می شود معمولا باعث :

 

  • شنیدن صدای غیر عادی از هارد دیسک
  • شنیدن صدای کلیک یا تق تق از هارد
  • شنیدن صدای غژغژ یا بوق از هارد
  • صدای غیر عادی مانند سائیده شدن
  • صدای چرخش با نویز از داخل هارد

تعمیر هارد در شرایط فوق مقرون به صرفه نیست بدلیل اینکه نمایندگی فروش قطعات هارددیسک در ایران به دلیل تحریم ها وجود ندارد و لازمه جراحی هارددیسک داشتن قطعه مشابه است مجبوریم از قطعات هارددیسکی که سالم است استفاده کنیم، تنها زمانیکه اطلاعات مهمی روی هارد دیسک ضربه خورده دارید می توان برای بازیابی اطلاعات اقدام کرد؛

تجهیزات کلین روم Clean Room

 

با دارا بودن تجهیزات تعویض هد هارددیسک و پلاتر هارد Head & Swap می توانیم به ریکاوری هارد آسیب دیده بپردازیم ، این فرآیند جراحی هارد نام دارد و طی این عملیات قطعه معیوب هارددیسک با قطعه سالم از نمونه مشابه تعویض و سپس اطلاعات ریکاوری می شود. دلیل متداول ایجاد این آسیب ها در هارد درایو شامل ضربه خوردن هارد یا افتادن از ارتفاع و بروز نوسان و اختلالات جریان در هارد می باشد که هر کدام به نوبه خود می توانند موجب خرابی هد هارد و یا ساییدگی و خراشیدگی سطح دیسک هارد و یا پیش تقویت کننده هد و یا اجزاء خواندن / نوشتن هد هارد بشوند.

خوشبختانه با توجه به تجربیات فراوانی که در این زمینه داریم دیگر جای نگرانی نیست و می توانیم با استفاده از تجهیزات روز دنیا به اطلاعات تان دسترسی پیدا کنیم .


جراحی هارد دیسک و تعویض هد و دیسک های هارددیسک


نکات بسیار مهم :
1- از تست های مکرر هارد دیسک ضربه خورده جداً خودداری فرمایید

زیرا ممکن است هد هارد بر روی سطح دیسک تاثیر گذاشته و امکان

بازیابی کامل اطلاعات را از بین ببرد .


2- به هیچ عنوان هارد را در شرایط غیر استاندارد باز نکنید( عدم داشتن کلین روم )
3- هارد دیسک را به مراکز غیر معتبر که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست و صرفا بصورت واسطه عمل می کنند نسپارید .
4- ممکن است ضربه وارده باعث از کار افتادن همه هد های موجود در هارد نشود و هارد دیسک بعد از وصل شدن به سیستم شناسایی شده و بالا بیاید و حتی درایو و اطلاعات تان را نمایش دهد ، از آنجا که ضربه وارده هارد را شدیداً کند می کند و امکان جابجایی اطلاعات با سرعت اولیه را از دست می دهد اکیداً توصیه می کنیم به هارد فشار وارد نکنید تا درصد بازیابی دیتا کمتر نشود .
5- از آنجاییکه هد هارد دیسک آسیب دیده باید با قطعه کاملا مشابه خود جابجا شود تا امکان بازیابی اطلاعات فراهم گردد ، مرکز هــــــارد ایران با دارا بودن آرشیو کاملی از هاردهای مشابه بازار می تواند در تسریع فرآیند ریکاوری به شما کمک نماید .

بزودی تمام آرشیو هارد های موجود را جهت تسهیل کار مشتری در این سایت قرار خواهیم داد . بدین صورت نیازی به صرف زمان زیاد برای یافتن قطعه مشابه و سرگردانی در بازار های کامپیوتری را ندارید.

زمان ریکاوری هارددیسک ضربه خورده 

معمولا زمان مشخصی برای بازیابی این نوع هاردها نمی توان تعیین کرد، به این دلیل که خرابی ها ممکن است سطح وسیعی داشته باشند.

سطح دیسک های هارد و … ممکن است بر اثر ضربه خراشیده و یا ساییده شده باشد که در اینصورت امکان ریکاوری اطلاعات به حداقل می رسد.

ممکن است گپ هارد دیسک صدمه دیده باشد که در چنین مواقعی تعویض هد هارد نیز می تواند بی ثمر باشد و باعث از بین رفتن هد هارد معادل و سالم گردد.